:: Forum :: Nad morzem

   Wydarzenia


Wydarzenia << Strona główna

:: Koniec ciasnoty w informacji turystycznej

Lokalizacja: Darłowo

   

W  środę (16.listopada), o godzinie 11.00, oficjalnie otwarta zostanie nowa ,jedna z nowocześniejszych w regionie, siedziba Informacji Turystycznej. Z niewielkiego, ciasnego pomieszczenia w budynku przy przeprawie promowej biuro przenosi się do lokalu w nowej kamienicy na rogu placu Słowiańskiego i ulicy Wybrzeże Władysława IV.
- Informacja Turystyczna w każdym mieście postrzegana jest jako jego wizytówka, wyraz dbałości mieszkańców o gości odwiedzających kurort – mówi Joanna Agatowska, zastępca prezydenta Świnoujścia. – Każde duże miasto w Polsce ma przynajmniej jedną taką placówkę.
Na potrzeby IT miasto kupiło samodzielny lokal użytkowy o powierzchni 181,45 metrów kwadratowych w centralnym punkcie miasta. Położenie lokalu na parterze sprawi, że każdy zainteresowany będzie miał do niego swobodny dostęp. Dodatkowo obiekt jest dostosowany do osób niepełnosprawnych. Wjazd z chodnika do pomieszczenia IT nie ma barier architektonicznych. Wokół placu Słowiańskiego i w jego pobliżu znajdują się obiekty i instytucje o ważnych funkcjach miejskich. To poczta, kancelarie notarialne, biura pośrednictwa nieruchomości, banki, apteki, sklepy różnej branży, czy wreszcie bary, kawiarnie i restauracje. Znajdują się także atrakcje turystyczne, jak Muzeum Rybołówstwa Morskiego, wieża widokowa po dawnym kościele, czy kościoły pw. Chrystusa Króla i Gwiazdy Morza. Z kolei ulica Wybrzeże Władysława IV to główny szlak komunikacyjny Miasta prowadzący w kierunku przeprawy promowej. Przy wybrzeżu, jak również przy placu Słowiańskim znajdują się przystanki autobusowe komunikacji miejskiej, w tym Linia Europejska nr 290, która łączy Świnoujście z przygranicznymi miejscowościami po niemieckiej stronie wyspy Uznam. Tym samym dojazd do nowej lokalizacji IT będzie dogodny zarówno dla polskich, jak i niemieckich turystów.    
W uroczystym otwarciu udział wezmą udział m.in.: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. przedstawiciele  Zachodniopomorskiej Organizacji Turystycznej 
 - Godziny otwarcia informacji pozostają bez zmian – mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta. – Od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do 17.00 i w soboty od 10.00 do 14.00. Powstanie nowego biura to także przekazanie pomieszczeń przy wybrzeżu Władysława IV kolei. Powstanie w nich tak długo oczekiwana przez mieszkańców i gości lewobrzeżnej części miasta kasa biletowa.
Oprócz nowej siedziby IT, w pierwszym kwartale przyszłego roku w mieście pojawią się dodatkowo 3 tzw. infomaty. Jeden wewnętrzny i dwa zewnętrzne. Wszystkie będą dostępne 24 godziny na dobę. Pierwszy na podstawie umowy użyczenia stanie na wyspie Wolin w holu Terminala Promowego Świnoujściu przy ul. Dworcowej. Jest to największy w Polsce i najnowocześniejszy terminal na Bałtykiem, obsługujący turystów ze i do Skandynawii. 
Drugi infomat, także na podstawie umowy użyczenia, zamontowany zostanie na stacji Centrum kolejki UBB. Będą mogli z niego korzystać m.in. pasażerowie pociągów łączących Świnoujście z Niemcami, jak również piesi i rowerzyści; w pobliżu znajduje się bowiem ciąg rowerowo-pieszy.
Trzeci infomat stanie przed siedzibą IT na potrzeby uzyskania informacji poza godzinami funkcjonowania IT.
Ale to nie wszystko. Już od minionego lata działa także sezonowy punkt Informacji Turystycznej. Specjalny kiosk przypominający kosz plażowy stał  na promenadzie vis a vis muszli koncertowej. W kolejnych sezonach będzie funkcjonował w lipcu, sierpniu i wrześniu.
Wszystko to już powstało lub powstanie w najbliższym czasie w ramach Projektu Gminy Świnoujście pod nazwą „Rozwój Systemu Informacji Turystycznej w Świnoujściu”. Całkowity koszt realizacji projektu to ponad 2,8 mln złotych. Na większość, bo dokładnie 74,99 procent (kwota 2,14 mln złotych) miasto dostało dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 – 2013.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Zobacz pozostałe Wydarzenia